Jest kilka szczegółów, które odróżniają męskie i damskie ciężarki. Kobiety tak samo często jak mężczyźni używają hantli do ćwiczeń. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie rodzaju ciężarków do wykonywanych ćwiczeń.

Po co kobietom ciężarki do ćwiczeń np. hantle?

Kobiety tak samo jak mężczyźni używają handelków, by wzmocnić mięśnie. Jednak to nie jedyna cechą, na której zależy kobietom. Dlatego tak chętnie używają je podczas ćwiczeń fitness.

Na co głównie wpływają ciężarki?

  • Pozwalają zachować smukłość i sprężystość ciała
  • Zwiększają ilość siły w rękach i dłoniach
  • Zapobiegają wiotczeniu ramion

Jednak oprócz tych najważniejszych cech, są także takie o których zupełnie się nie pamięta. Ćwiczenia z ciężarkami hamują osteoporozę, bo hantle wzmacniają nie tylko mięśnie, ale i kości poprzez zwiększenie ich gęstości. Dzięki temu są mniej podatne na złamania i urazy.

Ciężarki do ćwiczeń używane w sposób prawidłowy zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej z całego ciała. Podczas ćwiczeń z obciążeniem angażuje się więcej partii mięśni przez co zmusza się organizm do większego wysiłku. To powoduje spalanie większej ilości tkanki tłuszczowej niż podczas zwykłego treningu.

Jakie są rodzaje ciężarków?

-Neoprenowe, których wnętrze jest zrobione z żeliwa. A neopren to zewnętrzna warstwa pokrycia ciężarków. Przyrządy zrobione z tej syntetycznej substancji są niezwykle miłe w dotyku, nie są zbyt zimne tak jak klasyczne metalowe hantle, nie są także chropowate jak te z metalowym gryfem. Neopren nie chłonie wilgoci, dlatego nie wyślizgnie się z dłoni podczas wykonywania nawet skomplikowanych ćwiczeń. Wydają stłumiony dźwięk przy upadku na podłogę. Występują w rozmaitych kolorach i kształtach. Mogą być okrągłe, trójkątne oraz kwadratowe, dzięki temu nie turlają się po podłodze. Waga hantli może być już od 0,5 kg do nawet 5 kilogramów.

-Miękkie hantle są pokryte tworzywem PCV, można je spotkać tylko w jednym kształcie, są okrągłe, więc ciężarek może się swobodnie przesuwać po odłożeniu. Są produkowane zazwyczaj do 2kg.

-Gumowe hantle mają charakter antypoślizgowy, są pokryte grubą powłoką gumy. Są produkowane w zależności od swojego rodzaju od 0,5 do nawet 50 kilogramów. Dzieli się je na 3 rodzaje: hantle w całości pokryte gumą, takie z pokrytymi tylko zakończeniami oraz na gumowe talerze.

-Ciężarki winylowe, których wnętrze jest wykonane z betonu, a zewnętrzna warstwa jest wykonana z winylu. Ten rodzaj hantli ma zakończenia ze specjalnymi żłobieniami, dzięki którym ciężarek nie turla się po podłodze.

-Hantle bitumiczne to połączenie zacisków, gryfu i talerzy. Są polecany dla osób wybierających trening siłowy. Ich talerze są wykonane z masy piaskowej i są pokryte sztucznym tworzywem.

-Hantle z uchwytem są zazwyczaj pokryte neoprenem lub miękką gąbką