10 kilometrów w mieście Paavo Nurmiego! Relacja z Finlandii


Finlandia, Turku / sobota, Październik 5th, 2019

Finlandia, kraj pełen jezior i lasów, na mojej biegowej liście był od dawien dawna… No i wreszcie się udało! Wraz z kolegą przebiegliśmy 10 kilometrów przy okazji Paavo Nurmi Marathon w malowniczym miasteczku Turku. 17. miejsce wśród kobiet i pierwsze oficjalnie złamane 50 minut na tym dystansie, to przygoda sama w sobie! Zapraszam na szybką relację. 

W tym roku odbyła się 28 edycja Paavo Nurmi Marathon i trzeba przyznać, że Finowie, chyba bardzo lubią tą imprezę, bo okazali się naprawdę świetnymi gospodarzami. To właśnie tutaj, w Turku, urodził się słynny biegacz i olimpijczyk Paavo Nurmi, którego mieszkańcy dumnie upamiętniają, zdobiąc nazwę biegu jego imieniem. Jeśli nie czytaliście jeszcze o tym ‘Latającym Finie’, to odsyłam Was do poprzedniego wpisu. Link tutaj (Nurmi to jedno z najważniejszych nazwisk Lekkiej Atletyki, więc warto przeczytać!)

Aby wziąć udział w tym biegu wystarczy zarejestrować się na stronie: http://paavonurmimarathon.fi/ i wybrać interesujący nas dystans. Do wyboru są m.in.:

  • maraton
  • półmaraton 
  • bieg na 10 kilometrów

Kolejna edycja już 22 sierpnia 2020 roku. 😉

Biuro zawodów oraz start i meta zlokalizowane się w budynku Teatru (Turku City Theatre) w samym centrum miasta, przy rzece Aurajoki, więc naprawdę łatwo tu trafić. 

Paavo Nurmi Marathon 2019 Turku, Finlandia

Pakiet startowy zawierał tylko numer, koszulkę, agrafki i kilka ulotek. Natomiast po biegu, otrzymaliśmy torby jednorazowe do których wolontariusze zapakowali nam dużo smakołyków! Co ciekawe – obok słodyczy i napojów, rozdawano również świeże warzywa (ogórki i pomidory). Mniami! 

Paavo Nurmi Marathon 2019 Turku, Finlandia

Warunki pogodowe w południowej Finlandii o tej porze roku są naprawdę świetne. Mam na myśli oczywiście warunki do biegania, bo temperatura wynosi tu około 20st C. Trasa dyszki jest raczej płaska i dobrze rozplanowana – nie jest ciasno. 

Paavo Nurmi Marathon 2019 Turku, Finlandia

Mam wrażenie, że ‘życie miejskie’ naprawdę mało ucierpiało na wydarzeniu, praktycznie większość ulic w centrum była normalnie przejezdna. Również trasa biegu, momentami była współdzielona z ruchem samochodowym. Trochę żałowaliśmy, że przyjechaliśmy na miejsce startu komunikacją miejską, zamiast samochodem – parkingi w centrum działały normalnie, a bilety są bardzo drogie – około 3 euro za jednoprzejazdowy bilet. 

Trasa była raczej szybka i przyjemna, bez większych przewyższeń, czy utrudnień. Jeśli lubicie chłodniejsze klimaty i dobrze Wam się biega przy niższych temperaturach (co raczej oczywiste), to serdecznie polecam południową Finlandię! Ciekawe wydarzenia sportowe organizują również Helsinki, a najbliższy maraton ma się tam odbyć już 16 maja.

Podgląd całej trasy, jak zwykle znajdziecie na moim profilu na Stravie:

Paavo Nurmi Marathon 2019 Turku, Finlandia

Co zobaczyć w Finlandii?

Bieg w innym kraju, to idealna okazja do zwiedzenia ciekawych miejsc i poznania nieco kultury. W trakcie objazdówki odwiedziliśmy różne ciekawe miejsca, tj. Plaża Yyteri, Poorvo, Zamek w Hämeenlinna przy którym akurat stacjonowała banda wikingów, urocze misteczka Porvoo oraz Pori, natomiast z racji tego, że wpis piszę sporo czasu po pobycie w Finlandii, to wymienię miejscówki, które wspominam najlepiej: 

Dolina Muminków w Naantali 

Muumimaailma, czyli park rozrywki poświęcony Muminkom, znajduje się na wyspie Kalio w Naantali, portowym miasteczku południowo-zachodniej Finlandii.  To naprawdę magiczne miejsce, które moim zdaniem, z powodzeniem mogą (albo powinni) odwiedzać również dorośli i zapewniam – ich satysfakcja nie będzie mniejsza niż ta dziecięca. O ile pamiętacie bajkę Tove Jansson o fińskich trollach i nadal żywicie sentyment do tych fantastycznych postaci – to zapewniam, nie pożałujecie tej wizyty. Wstęp na teren parku wynosi 31€ w przypadku dzieci i 39 € w przypadku dorosłych. 

Dolina Muminków
Naantali, Muumimaailma
Dolina Muminków
Naantali, Muumimaailma
Dolina Muminków Naantali
Naantali, Muumimaailma
Naantali, Muumimaailma

Rauma

Rauma to urocze fińskie miasto położone nad Zatoką Botnicką (północna część Morza Bałtyckiego). Największe wrażenie zrobiły na mnie zabytkowe, drewniane budynki w centrum starego miasta – Vanha Rauma. Każdy z nich pomalowany jest na unikalny (z reguły pastelowy) kolor, wszystkie posiadają niską zabudowę. W wyniku pożaru, do którego doszło tu w 1682 roku, wiele z budynków musiało zostać całkowicie odbudowanych. Mimo sporych zniszczeń, Stara Rauma została pieczołowicie odtworzona i  dziś stanowi wspaniały przykład tradycyjnych nordyckich technik budowlanych. W 1991 roku historyczne centrum Starej Raumy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polecam zobaczyć! 

Vanha Rauma, Finlandia
Bieg w finlandii
Vanha Rauma, Finlandia
bieg w finlandii
Vanha Rauma, Finlandia

Lahti

Będąc w południowej Finlandii warto zahaczyć o Salpausselkä, czyli kompleks skoczni narciarskich, które już czterokrotnie były arenami MŚ w narciarstwie klasycznym. To właśnie tutaj w 2003 i 2005 roku Adam Małysz ustanowił rekord największej skoczni (K116), osiągając wynik 132m. Dużym zaskoczeniem dla mnie był basen, który mieści się u podnóża jednej ze skoczni (mniej więcej w tym miejscu podczas zawodów lądują skoczkowie). W sąsiedztwie skoczni znajduje się również stadion lekkoatletyczny oraz stadion piłkarski. 

Salpausselk, Lahti, Finlandia
Salpausselk, Lahti, Finlandia

Sam przylot do Finlandii nie był drogą sprawą. W sezonie za lot z Krakowa do Turku możecie zapłacić nawet około 6ozł w jedną stronę. Na miejscu proponuję wypożyczyć samochód, albo zdać się na tutejszy transport publiczny. W Finlandii działa również odpowiednik Polskiego Busa – Onnibus, który zawiezie Was praktycznie we wszystkie miejsca, które my zwiedziliśmy (mapka ciekawych miejsc w poł. Finlandii). Ceny noclegów oraz wyżywienia są dosyć drogie, więc zanim zaplanujecie podróż, polecam przygotować się również finansowo.


Follow me on
Strava