Relacja z Maratonu w Atenach 2017


Bez kategorii, Grecja / piątek, Marzec 23rd, 2018

Nareszcie wiosna – zwiastunka biegów zorganizowanych, zarówno tych małych jak i niemałych 🙂 Jeśli przymierzasz się do biegu z kategorii tych ostatnich i chcesz zrobić coś naprawdę egzotycznego, polecam udać się na maraton do najprawdziwszego Maratonu!

Athens Marathon. The Authentic!

Jest wiele pięknych tras maratonów na świecie, które pewnie fajnie jest przebiec. Żaden jednak z nich, nie może poszczycić się taką historią, jak bieg w Atenach, a konkretnie, z miejscowości Maraton do stolicy Grecji, czyli Aten! To właśnie tutaj, dawno, dawno temu, wydarzyła się sytuacja, która dała legendarny początek, tej pięknej dyscyplinie!

Athens Marathon. The Authentic 2017
Athens Marathon. The Authentic 2017

Co wydarzyło się… w Maratonie?

Zacznijmy od początku. Jak pewnie wiecie z lekcji historii, w starożytności Persowie z Grekami tłukli się niemiłosiernie. Ich wojny trwały łącznie kilkadziesiąt lat i wydawały się nie mieć końca… Wśród bitew, które stoczyli, była jedna szczególna!

Otóż w 490 roku p.n.e. perska wyprawa morska ruszyła w kierunku Aten, aby ukarać greckie miasta: Ateny i Eretrie, za to, że kilka lat wcześniej wspomagały zbuntowane przeciwko Persom niegdyś greckie miasta. Zakończyła się ona klęską Persów, którzy zostali pokonani przez dzielnych Ateńczyków w bitwie pod Maratonem. I tutaj do akcji wkracza Filippides – posłaniec grecki, który dostarczył do Aten wieść o tym zwycięstwie, pokonując w biegu ok. 38-40 kilometrów. Podobno po wykonaniu tego zadania, zmarł z wyczerpania!

Phidippides
Obraz Filippides autorstwa Luca-Oliviera Mersona z 1869 roku
Pierwszy zorganizowany bieg maratoński na trasie z Maratonu do Aten, odbył się w 1896 roku! 

Co wydarzyło się… na maratonie?

Jeśli kręcą Cię wyścigi, w których osiągasz ten stan #okurw*maćjapier*olenachu*mitobyło – ateński maraton powinien pojawić się na Twojej liście TO DO! I to prędko 🙂

Jak widzisz na załączonej mapce, od około 11. kilometra, aż do 32. biegnie się pod górkę. Delikatnie, ale jednak! Dlatego, układając plan treningowy nie zapomnij o podbiegach – zbawiennych w tym przypadku!

Maraton w Atenach 2017

Trasa jest naprawdę urokliwa. Na wsiach jest mnóstwo zieleni i pięknych widoków, a w miastach uradowani Grecy i głośna, energetyzująca muzyka!

Maraton w Atenach 2017

Athens Marathon. The Authentic 2017

Coroczny maraton jest dla Greków prawdziwym wydarzeniem, są  z niego bardzo dumni i dzielą się tym entuzjazmem z biegaczami – dopingując z całych sił! Nie zliczę ile po drodze przybiłam piątek rozradowanym dzieciakom!

A tak wygląda końcowy odcinek, tuż przed metą na Stadionie Panateńskim:

Jeśli chodzi o prędkość, biegłam wolno, nie założyłam sobie żadnego celu czasowego, chciałam tylko dobiec do mety. Zdradzę Wam, że moim największym rywalem na trasie była kontuzja kolan – OBU kolan 🙂 To z nią musiałam się zmagać przez cały bieg,  ale to myślę temat na osobny wpis. 

Cała trasa maratonu poniżej:

Athens Marathon. The Authentic 2017
Maraton w Atenach 2017
Athens Marathon. The Authentic 2017
Maraton w Atenach 2017
Athens Marathon. The Authentic 2017
Athens Marathon. The Authentic 2017
Athens Marathon. The Authentic 2017

Organizacja wydarzenia była naprawdę na najwyższym poziomie. Na trasie, co 2,5 kilometra znajdowały się punkty z wodą, a im dalej, tym atrakcyjniejsze smakołyki do zgarnięcia; banany, batoniki, coca-cola!

Depozytem w całości zajął się DHL i trzeba przyznać, że zrobili to bardzo sprawnie i intuicyjnie! W końcu przetransportowanie 18,5 tys. (bo tylu było biegaczy) prywatnych ekwipunków i dostarczenie każdego z nich w ręce należytego właściciela, wymaga wielkiego zaangażowania w sprawę!

Organizatorzy biegu zapewnili też transport na miejsce startu. Specjalnie podstawione autokary zgarnęły nad ranem chętnych z 6. różnych stacji w centrum Aten i zawiozły prosto do Maratonu.

Wszystkie przydatne/niezbędne informacje, znajdują się w poradniku pdf, który, każdy z uczestników dostaje przed biegiem na maila, także proponuję spokój. Ogarniecie 😉 ! Załączam pdf z naszej edycji (tutaj)

Jeden malutki minus leci w stronę organizacji odbioru pakietów startowych. I wcale nie chodzi o to, że trzeba się po nie udać, aż do Pireusu… 🙂 Otóż pakiety odbiera się w Faliro Olympic Arena, ALE, nie można ot tak sobie wejść, podpisać i wziąć, co Twoje. Trzeba przemierzyć przygotowany specjalnie na tę okazję labirynt, wzdłuż którego znajdują się stoiska sprzedażowe. Trzeba przejść obok każdej ekspozycji, aby na końcu móc swobodnie odebrać swój numerek. Mało tego – droga powrotna jest identyczna – tylko w przeciwnym kierunku, rzecz jasna :D! Nie szukajcie skrótów – nie znajdziecie ich 🙂 Być może, jest to popularna metoda, acz ja spotkałam się z nią pierwszy raz! Strata około godziny czasu. 

Będąc w Pireusie, możecie zrobić sobie przerwę na plaży i popływać – morze o tej porze jest jeszcze całkiem ciepłe.

Maraton w Atenach, Pireus
Pireus, wycieczka po pakiety!

Co wydarzyło się… w Atenach?

Maraton jest organizowany jesienią, więc jest to również super czas na zwiedzanie tego miasta – mało turystów, świetna pogoda i dużo rabatów dla maratończyków ;)! Trafiłam też na świetną ekipę, było nas łącznie 11 osób i nawet byliśmy ze sobą zgodni w podejmowaniu większości decyzji – co jak na tak liczną grupę – bywa często prawdziwym wyzwaniem!

Na temat Akropolu spisano już epopeje, również w internecie, więc z informacji użytecznych napiszę tylko, że jeśli macie legitymację studencką, to wejdziecie nań za darmo. A! I jeszcze jedno – przy niezachmurzonym niebie zdjęcia wychodzą tam naprawdę dobrze! Nie żałujcie więc sobie 😀

Athens Marathon. The Authentic 2017
Athens Marathon. The Authentic 2017
Athens Marathon. The Authentic 2017
Z Monią! Athens Marathon. The Authentic 2017

Oczywiście nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy trochę nie potrenowały! Toteż na drugi dzień po przylocie, a na kilka dni przed maratonem, zdecydowałyśmy się z koleżankami na krótki trening w centrum miasta! Za cel obrałyśmy sobie Ogród Narodowy w Atenach – całkiem rześki o tej porze 🙂

Ogród Narodowy, Ateny
Ogród Narodowy, Ateny
Ogród Narodowy, Ateny
Zappeion, Ogród Narodowy, Ateny

Co wydarzyło się… jeszcze?

Ciekawym miejscem, w które zabrała nas moja ciocia, która od lat mieszka w Artemidzie, był Sunion, czyli ruiny świątyni Posejdona. Sunion jest położony, można powiedzieć, na samym końcu ‘niewyspiarskiej’ części Grecji. Jako, że było to na dzień przed maratonem, to dostałyśmy od cioci polecenie totalnego wyciszenia, skupienia i zebrania sił! Trzeba przyznać, że ta medytacja, była ciekawym przeżyciem. Polecam się tam udać – to zaledwie godzina jazdy samochodem z Aten (trasa tutaj)

Athens Marathon. The Authentic 2017
Sunion
Sunion
Ładujemy baterie na bieg! Sunion

Mogłabym napisać jeszcze o wielu rzeczach, które przytrafiły nam się w Atenach, ale zostawię to może na inną okazję. Jeśli mało Wam podróżniczych wskazówek, odsyłam do fajnego wpisu Natalii z bloga Zapiski ze świata: 7 RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZROBIĆ W ATENACH!

Poniżej koszty organizacyjne maratonu (w zaokrągleniu): 

Lot Kraków-Ateny 160zł
Lot Ateny-Warszawa 230zł
Pociąg Warszawa-Kraków 100zł
Nocleg Hostel Fivos w centrum 320zł
Bilety na metro lotnisko-centrum-lotnisko 85zł
Bilet na metro do Preus-Ateny-Pireus 12zł

Gdybyś miał/a jakieś dodatkowe pytania, chętnie postaram się na nie odpowiedzieć. Znajdziesz mnie tutaj

To jak, gdzie będziesz 11 listopada 2018?

Tutaj?


Follow me on
Strava