Czy polecam pobiec w Rawennie? Q and A


Rawenna, Włochy / niedziela, Listopad 24th, 2019

W tym roku swój niepodległościowy bieg zaliczyłam we włoskiej Rawennie, gdzie pokonałam blisko 11 kilometrów w biegu towarzyszącym Maratona di Ravenna. Podczas spisywania relacji, poprosiłam Was o pytania dotyczące biegu i jak zwykle nie zawiedliście. Dziękuję za zaangażowanie i poniżej odpowiadam na interesujące Was kwestie. 🙂 

Q: Na jakiej stronie można się zapisać i czy dużo wcześniej się zapisywałaś?

A: Na dowolny bieg w ramach  wydarzenia Maratona di Ravenna można zapisać się tutaj. Ja tego nie robiłam, ponieważ pakiet otrzymałam od organizatorów, czyli ZiS’u (Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie) w ramach współpracy z klubem AZS AWF Masters Kraków, którego, jak wiecie, jestem członkinią.  

Pakiety startowe na biegi w Rawennie można kupić w dowolnym momencie, również podczas EXPO, czyli na kilka dni przed zawodami. Należy jednak liczyć się z tym, że im dłużej będziemy zwlekać z zakupem, tym ceny będa wyższe. I tutaj przechodzimy do kolejnego pytania:

Q: Ile kosztuje udział w takim biegu?

A: Jeśli chodzi o ten konkretny bieg, to kosztował mnie on chyba najmniej ze wszystkich, które do tej pory zaliczyłam, ponieważ zarówno pakiety jak i transport fundował ZiS, więc w naszym zakresie była wyłącznie organizacja lokum do spania. Kiedy szukałam noclegu, w centrum było już naprawdę drogo, więc zdałam się na polecenia znajomych, którzy byli tu rok wcześniej i zorganizowałam spanko na obrzeżach prowincji w uroczym miejscu (Residence Villa Marina ) położonym u stóp Adriatyku! 

Maratona di RavennaMaratona di Ravenna

Maratona di Ravenna

Kursują tu linie komunikacji miejskiej, także do centrum Rawenny dojedziecie bez problemu za około 3 euro. 

Poniżej przedstawiam Wam również tabelę jak prezentowały się w tym roku koszty pakietów:

Maraton od 33 € do 65 € | od 28€ do 48€ (dla teamów)
Półmaraton od 23€ do  40€  | od 23€ do 30€ (dla teamów)
Martini Good Morning Rawenna (10,5km) od 15€ – do 18€ | od 10€ do 12€ (opłata za koszulkę startową)

Każdy pakiet startowy zawiera ręcznie wykonany, mozaikowy medal! Medale oczywiście różnią się wielkością, w zależności od pokonanego dystansu.

Maratona di Ravenna
Ekspozycja maratońskich medali mozaikowych, EXPO, Rawenna 2019
Maratona di Ravenna
Zawartość pakietu startowego (Good Morning Rawenna), Rawenna 2019

Q: Czy to jest 10 kilometrów czy jakiś dziwoląg? 

A: Zdecydowanie dziwoląg. Bieg oficjalnie liczy 10,5 km, ale mój zegarek pokazał mi nawet 10,66 km. Generalnie, na trasie jest bardzo tłoczno ponieważ oprócz osób biegnących, startują również spacerowicze, którzy pokonują tą samą trasę idąc. Gdybym miała powtórzyć ten bieg, to wystartowałabym z maratończykami, którzy rozpoczynają bieg 15 minut wcześniej. Pierwsza pętla jest taka sama dla wszystkich uczestników, dopiero po 10. kilometrze trasy się rozgałęziają i ‘dyszki’ lecą ku mecie, a pozostali biegną dalej. 

Część trasy przebiegała przez Park Miejski, gdzie była droga szutrowa i bardzo wąskie ścieżki, co zdecydowanie utrudniało osiągnięcie jakiegoś wyścigowego tempa biegu. Szczegóły znajdziecie na moim profilu na Stravie:

W innym celu niż zdobycie pięknego, wykonanego ręcznie mozaikowego medalu, chyba bym Wam tego dystansu nie polecała. 

Q: Które miejsce zajęłaś?

A: Żadne. 😀 Bieg nie był rejestrowany, a na numerze startowym nie było żadnego chipa. Kiedy dobiegłam na metę, było w miarę pusto, ale nie potrafię odpowiedzieć jak szybko, w porównaniu do innych, udało mi się pokonać ten dystans.

Maratona di Rawenna
Maratona di Rawenna
Maratona Di Rawenna, medal za bieg na 10,5km

Q: Skąd się wzięła przyjaźń krakowsko- raweńska?

A: Z tego co udało mi się dowiedzieć, relacja partnerska pomiędzy Cracovia Maraton, a Maratona di Ravenna została nawiązana około 5 lat temu. To normalne, że przedstawiciele masowych imprez biegowych współpracują ze sobą i starają się wzajemnie promować własne usługi na zasadzie wymiany świadczeń –  tak też było w tym przypadku. ‘My’ zostaliśmy zaproszeni do Włoch, aby tam móc uczestniczyć w biegach oraz promować nasz maraton i podobnie Włosi, również mają możliwość takiej partycypacji.

Praktycznie każdy chętny mógł starać się o pakiet wyjazdowy do Rawenny, wystarczyło wystartować w konkursie organizowanym przez ZiS lub uczestniczyć w coniedzielnych treningach przygotowawczych do Cracovia Maratonu. 

Jeszcze nie wiadomo, czy w przyszłym roku wyjazd również się odbędzie, ale jeśli tak, to z pewnością każdy zainteresowany będzie mógł postarać się o zgarnięcie takiego pakietu. 🙂 Zachęcam!

Maratona Di Ravenna
Źródło: ZiS Kraków, uczestnicy biegów w Rawennie, 2019
Rawenna 2019
Poranny Rozruch, Rawenna 2019
Rawenna 2019

Q: Powiedz coś więcej o tym pięknym medalu.

A: Medal ma oczywiście swoje znaczenie i nieprzypadkowo przybrał postać mozaiki. Otóż Rawenna, to nieduże miasteczko na północy Włoch, słynie z bizantyjskich mozaik, które zachowały się w wielu tutejszych budowlach m.in. w Bazylice św. Witalisa (wł. Basilica di San Vitale) z VI wieku. Odwiedzając te miejsca, można podziwiać wnętrza zdobione małymi odłamkami błyszczących kamyczków – całość robi naprawdę niesamowite wrażenie! I jak się domyślacie, stąd narodził się pomysł, aby w taki właśnie sposób przyozdobić medale dla uczestników biegów. 

Tutaj jeszcze dodam, że aby odwiedzić te przepiękne wnętrza można zakupić jednorazowy bilet za 9,5 euro, który upoważnia do wejścia na teren:

  • Bazyliki San Vitale
  • Mauzoleum Galli Placidii
  • Baptysterium Neońskie (Battistero Neoniano)
  • Bazyliki Sant’Apollinare Nuovo
  • Muzeum Arcivescovile

Wszystkie budynki znajdują się w niedalekiej odległości od siebie, więc cały spacer wraz ze zwiedzaniem nie powinien zająć więcej niż 3 godzinki. Organizatorzy przygotowali również zniżki dla biegaczy na wybrane atrakcje, głównie kulturalne, także można skorzystać!  

 


Follow me on
Strava