Gdzie biegać na Ruczaju? (4 ścieżki +mapki)


Biegam bo lubie, Bieganie a koronawirus, Kraków, Ruczaj / czwartek, Lipiec 23rd, 2020

Trochę mnie tu nie było… No bo i owszem, covidowa pandemia nieco przyhamowała moje podróżniczo-biegowe wojaże, jak i całą moją kondycję nieco ‘położyła’, ale to nie oznacza, że poddałam się tak łatwo! Nadal biegam i w biegu poznaję nowe miejsca, lecz tym razem robię to w swojej (nowej) najbliższej okolicy, czyli na południu Krakowa. Zapraszam na Ruczaj i Czerwone Maki!

Skoro nadal żyjemy w pandemicznym wymiarze, to zanim przejdę do opisu ścieżek, mała zdrowotna ciekawostka! Kiedy w średniowieczu do Polski zbliżała się epidemia dżumy, Maciej z Miechowa, lekarz i rektor Akademii Krakowskiej stworzył dzieło pt. „Contra saevam pestem regimen accuratissimum” (z łac.. Szczegółowe przepisy o zabezpieczaniu się przed groźną dżumą), które zawierało 10 porad na temat tego jak uniknąć zarazy. Część z tych wskazówek mówiła o tym, co należy robić, a część o tym, czego należy unikać, aby pozostać w zdrowiu. I tak, wśród tych wskazówek znajdziemy informacje, że przed dżumą uchronić nas mogło ‘pobudzanie organizmu do aktywności’, a zaszkodzić ‘przemęczanie się’.

Jak widać, na przestrzeni wieków , w obliczu kolejnej zarazy niewiele w tej kwestii się zmieniło. Współcześni specjaliści są dokładnie tego samego zdania i apelują, aby sport uprawiać ponieważ to podnosi naszą odporność, ale nie przesadzać z jego intensywnością, bo to z kolei nas osłabia i podnosi ryzyko złapania infekcji.

Przeczytaj również: “Musimy zachować ostrożność”. Czyli o bieganiu w czasach pandemii z dr. Karolem Malcem

Przeczytaj również: “TERAZ JEST CZAS NA ZAKOCHANIE SIĘ W BIEGANIU!” Grzegorz Sudoł

Dziki – to musisz wiedzieć

To co należy wiedzieć zanim zaczniecie eksplorować zielone tereny krakowskiego Ruczaju, to fakt, że żyje tu dość sporo dzikiej zwierzyny, a już prawdziwym utrapieniem są dziki! Oczywiście niełatwo je spotkać, ale mi się to zdarzyło kilka razy, więc ostrzegam 🙂 Na terenie parku rozstawione są tabliczki, które informują o tym, co zrobić, gdy spotkasz dzika… a więc:

  • nie drażnij go, nie płosz, nie szczuj psem
  • jeśli zauważyłeś dzika a on Ciebie nie – spokojnie oddal się z tego miejsca, nie biegnij
  • jeśli doszło do spotkania, zatrzymaj się, poczekaj, aż dzik odejdzie – jeśli nie odchodzi to powoli wycofaj się z tego miejsca
  • jeśli dzik biegnie w Twoim kierunku, zejdź mu z drogi
  • gdy spotkasz młode dziki – nie dotykaj ich, nie głaszcz, nie strasz, ani nie atakuj, nie karm, spokojnie oddal się z tego miejsca

Trasy biegowe

Uroczysko Górka Pychowicka

17 hektarów zieloności, wśród której w ciszy i spokoju można się oddać biegowej aktywności. Idealne miejsce dla osób lubiących crossowe wyzwania! Górka leży na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i w znajduje się na wysokości 247 m n.p.m. więc podbiegi są tu raczej skromne i nie należy się ich bać. Bardzo łatwo tu trafić z pętli Czerwone Maki, wystarczy za Parkiem Technologicznym udać się w kierunku ulicy Skotnickiej i ona już prowadzi prosto na szczyt górki. Na tym terenie znajduje się również siłownia pod chmurką, gdzie można uzupełnić trening.

Uroczysko Skałki Twardowskiego

O pętli biegowej na Zakrzówku już Wam wspominałam przy okazji wpisu Ścieżki biegowe w Krakowie | Część 2. To również świetne miejsce na biegowy relaks. Cały akwen można przebiec wokół, a pętla mierzy niespełna 4 kilometry długości. Trasa jest dosyć wymagająca i crossowa, ale widoki – zapierające dech w piersiach!

Gdzie biegać w Krakowie, Zakrzówek

Gdzie biegać w Krakowie, Ruczaj

Gdzie biegać w Krakowie, Ruczaj

Tereny Kampusów UJ

Jeśli myślicie, że jedyna sensowna trasa na Ruczaju to ten długi odcinak wzdłuż trasy rowerowej na Grota-Roweckiego, to jesteście w takim samym błędzie jak do niedawna byłam i ja! 😀 Za jej zapleczem dzieje się znacznie więcej dobrego! Ogromne tereny, na których zlokalizowane są budynki wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego, są też świetnym terenem rekreacyjnym. Dużo zieleni, spokój i szerokie aleje. Miejsce jest dobrze oświetlone, więc można tu biegać również wieczorami.

Gdzie biegać w Krakowie, Ruczaj

Szpital Babińskiego i ostatni pas zieleni na Czerwonych Makach

Nie chcę Was jakoś szczególnie namawiać do biegania po terenie, który należy do szpitala psychiatrycznego, ale gdybyście szukali skrawka zieleni w okolicach Czerwonych Maków, to tam go znajdziecie! Jest tam dużo zieleni, pięknych drzew i nawet boiska bo piłki nożnej.

Gdzie biegać w Krakowie? Ruczaj

 


Follow me on
Strava