Gdzie biegać w Bielsku-Białej?


Bielsko-Biała / poniedziałek, Styczeń 4th, 2021

Bielsko-Biała to miasto, które w zeszłym roku zaskoczyło mnie naprawdę wiele razy. Łatwy dostęp do gór, ciekawe, zabytkowe centrum i ‘stolica’ kilku znanych polskich marek. Miasto jest również przyjazne biegaczom! Kiedy szukałam miejsca na trening, bez problemu znalazłam kilka takich miejscówek, więc poniżej prezentuję Wam dwie z nich:

Cygański Las to wyjątkowe miejsce, ponieważ, uwaga, dedykowane jest właśnie biegaczom! Wyznaczono tu specjalne trasy biegowe, a na nich dodatkowo odcinki, na których można trenować również rytmy na dystansie 100. lub 200. metrów. Najkrótsza trasa wynosi 1 km (zielona), następna 3 km (pomarańczowa) i ostatnia 5 km (szara). Start i meta wszystkich pętli zaczynają się i kończą obok tablicy informacyjnej przy ul. Pocztowej – można tu dojechać własnym transportem lub autobusem miejskim linii nr 1. Nawierzchnia jest szutrowa, a nachylenie delikatnie zróżnicowane, czyli znajdziecie tu zarówno długie płaskie odcinki jak i delikatne podbiegi. Wewnątrz lasku znajdują się także liczne kładki, które umożliwiają poruszanie się ścieżkami.

Wybierając się na trening do Cygańskiego Lasu należy jednak pamiętać o tym, że:

  • miejsce nie jest oświetlone, więc bieganie po zmroku z pewnością nie będzie ani komfortowe, ani bezpieczne,
  • w dni wolne od pracy w porach, sprzyjających spacerowaniu przewija się tu masa osób, więc mijanie ich na ścieżce też nie ułatwia sprawy 😉

Cygański Las

Myślę, że delikatna modernizacja w postaci lepszego oświetlenia oraz wyraźniejszego oznakowania na pewno byłaby wskazana. Tak czy inaczej, cieszy mnie fakt, że miasto Bielsko-Biała myśli o biegaczach udostępniając i aranżując dla nich tak przestronne i pełne zieleni miejsce!

Przykładowa trasa w Cygańskim Lesie (delikatnie poza wyznaczonymi ścieżkami)

Cygański Las Bielsko Biała trasy biegowe

Bielsko Biała Cygański Las

Kolejne miejsce w BB, które z czystym sumieniem mogę Wam polecić na trening, to ścieżka wokół Lotniska Sportowego w Aleksandrowicach. Naprawdę fajne miejsce, nie tylko do biegania, ale także spacerowania, jazdy na rowerze oraz rolkach! Jak zwykle, jeden mały szkopuł polega na tym, że o atrakcyjnych ‘porach spacerowych’, przewija się tu naprawdę masa ludzi. Dlatego najlepiej przybyć w godzinach porannych lub wieczornych. Obiekt jest całkiem dobrze doświetlony, a dodatkowym atutem jest przewiewność. Jak to bywa w przypadku lotnisk – teren jest otwarty, więc często jest tu po prostu wietrznie, a przez to, możemy liczyć na lepsze, niż w innych częściach miasta, powietrze. Oczywiście ciężko to sprawdzić, bo nie ma tu czujników, ale różnica jest z łatwością wyczuwalna – zwłaszcza w okresie grzewczym. Pętla wokół całego obiektu lotniczego wynosi 3 kilometry.

Gdzie biegać w Bielsku Białej

Można się tu dostać z dwóch stron, albo od ul.Cieszyńskiej albo od ul.Lotniczej – również komunikacją miejską.

Gdzie biegać w Bielsku Białej

W Bielsku cyklicznie organizuje się m.in. Bieg Zbója oraz Bieg Fiata, więc jeśli szukacie ciekawych biegowych eventów na ten rok, to może bieg w mieście Reksia będzie oryginalną alternatywą?

Jeśli znacie jakieś inne, dodatkowe miejsca w BB, w których można swobodnie pobiegać, dajcie znak, a z chęcią wypróbuję kolejnym razem. 🙂


Follow me on
Strava