Gdzie biegać w Oslo?


Norwegia, Oslo, Północ / wtorek, Listopad 20th, 2018

W okresie jesienno-zimowym korzystam z każdej okazji, żeby wyrwać się choć na chwilę z przykrytego smogiem Krakowa. Tym razem padło na Oslo. Jeśli jesteście ciekawi gdzie można się tu wybrać na szybki jogging i co warto zobaczyć w mieście, to zapraszam na relację!

Skandynawia to dobre miejsce do uprawiania wielu sportów. Dobre powietrze, wzgórzyste tereny i optymalna temperatura to idealne warunki choćby do biegania. Dlatego też, będąc w stolicy Norwegii nie mogłam sobie odmówić i ruszyłam na poranny jogging przy wschodzącym nad miastem słońcu.

Gdzie biegać?

Spośród wielu możliwych opcji zdecydowałam się na Tøyen Park, oraz dwie miejscówki w jego pobliżu; Kampen Park oraz uśpiony o tej porze Uniwersytecki Ogród Botaniczny, zwany także zielonymi płucami Oslo. 

Miejsce które wybrałam na trening to bardzo ciekawa część stolicy. Mniej więcej pośrodku tych zielonych terenów znajduje się muzeum Edwarda Muncha (Munch-museet) – tak, tak, tego słynnego, norweskiego ekspresjonisty, który namalował obraz pt. “Krzyk” (z norw. Skrik). Dwie z czterech namalowanych przez artystę wersji znajdują się właśnie w tym miejscu! ?

Najwięcej przestrzeni do biegania oraz ścieżek znajduje się w Tøyen Park. Tutaj również organizowany jest cotygodniowy parkrun. Spotkałam tu wielu innych biegaczy, więc myślę, że śmiało mogę Wam zarekomendować tą miejscówkę na swobodne i spokojne wybieganie. 

Trening zaczęłam w Kampen Park i mimo, że jest to stosunkowo niewielki teren, to polecam zahaczyć o to miejsce. Park posiada kilka poziomów wzniesień, a w najwyższej części (77m n.p.m.) znajduje się urokliwy punkt widokowy w formie ciekawie zaprojektowanego zbiornika wodnego (niestety suchego o tej porze roku). Jeśli nie na jogging, to wybierzcie się tutaj chociaż na spacer, bo warto zobaczyć panoramę miasta z tej perspektywy.

Gdzie biegać w Oslo
Kampen Park, Oslo

Wbiegłam też na chwilę do Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego (Botanisk hage). Jest to najstarsze tego typu miejsce w całej Norwegii, a kolekcja roślin liczy około 7500 gatunków. Rosną tu piękne drzewa, krzewy, palmy, a także cała masa mniejszej, ciekawej roślinności. Znajduje się tu również Muzeum Historii Naturalnej oraz Ogród Wikingów!

Gdzie biegać w Oslo
Ogród Botaniczny, Oslo

Najśmieszniejsze jest w tym wszystkim to, że bieganie po tym obiekcie jest zabronione ? Informacja o zakazie uprawiania w ogrodzie wszelkiego rodzaju sportów jest napisana drobnym druczkiem na tablicy przed wejściem, czego oczywiście nie dostrzegłam na samym początku. Myślę jednak, że w porannych godzinach poza sezonem, gdy nie ma tu żywej duszy, można śmiało zaryzykować i nagiąć ten przepis aby nacieszyć nieco nozdrza i oczy 😉  

Wstęp do ogrodu jest bezpłatny. 

Godziny otwarcia:

W okresie: 15.03 – 15.10   07:00 – 21:00

W okresie: 16.10 – 14.03   07:00 – 17:00

Gdyby było Wam mało to polecam wpis, gdzie znajdziecie mapki 10. spokojnych ścieżek biegowych w Oslo. Przed wybraniem ścieżki, sprawdźcie też stan zanieczyszczenia powietrza w danej dzielnicy, bo mimo iż Norwegia jest w miarę czystym krajem, to zdarza się, że w Oslo występują małe stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu (PM). Szkoda byłoby się nimi truć. 

Kilka zdjęć z trasy:

Gdzie biegać w Oslo
Tøyen Park, Oslo
Gdzie biegać w Oslo
Tøyen Park, Oslo

Gdzie biegać w Oslo

Gdzie biegać w Oslo
Kampen Park, Oslo

Gdzie biegać w Oslo
Kampen Park, Oslo
Ogród Botaniczny, Oslo

Gdzie biegać w Oslo?

Oslo – centrum wszystkiego?

Oslo jest niedużym lecz nowoczesnym miastem, którego główne ulice są po brzegi wypełnione turystami. Wybrałam się tu z koleżanką i pomimo tego, iż nasz pobyt był krótki, to udało nam się zobaczyć chyba wszystkie najważniejsze miejsca, czyli;

Gmach Narodowej Opery w Oslo (norw. Operahuset) – usytuowany na zetknięciu morza z lądem, włożony 30 tysiącami płyt z białego marmuru symbolizuje miejsce pierwszego kontaktu Norwegii z resztą świata.

Gdzie biegać w Oslo
Gmach Opery Narodowej w Oslo
Gdzie biegać w Oslo
Gmach Opery Narodowej w Oslo

Ratusz w Oslo (norw. Oslo Rådhus) – siedziba władz miasta oraz miejsce gdzie corocznie odbywa się ceremonia wręczania pokojowej nagrody Nobla.

Gdzie biegać w Oslo
Ratusz, Oslo

Pałac Królewski w Oslo (nor. Slottet, Det Kongelige Slott) – oficjalna siedziba norweskich monarchów. Znajduje się na końcu ulicy Karola Jana i otacza go uroczy park z wieloma kolorowymi rzeźbami.

Gdzie biegać w Oslo

Gdzie biegać w Oslo
Slottsparken, okolice Pałacu Królewskiego
Gdzie biegać w Oslo
Slottsparken, okolice Pałacu Królewskiego

Karl Johans gate – główna ulica Oslo, na której obecnie znajduje się jarmark bożonarodzeniowy, który nadaje miastu wyjątkowego uroku!

Gdzie biegać w Oslo
Jarmark świąteczny przy Karl Johans gate

Barcode w dzielnicy Bjorvika – zespół nowoczesnych budynków, ustawionych względem siebie równolegle, co ma za zadanie przypomiać ‘kod kreskowy’. Tajny kod Oslo!

Gdzie biegać w Oslo
Jarmark świąteczny przy Karl Johans gate

Grünerløkka – nieco bardziej hipsterska dzielnica Oslo z wieloma ciekawymi knajpkami i restauracjami. Sprawdziła się na nocny wypad!

To dziwne, ale nie odczuwam niedosytu. Tyle stolicy mi chyba wystarczy. Kolejny kierunek na Norwegię to będą zdecydowanie jej północne, dziewicze tereny! 

Przygotowałam również dla Was mapkę bezwzględnie najważniejszych atrakcji do zobaczenia w centrum Oslo! Częstujcie się (mapka tutaj).

A jeśli czujecie niedosyt północnych opowieści biegowych, to zapraszamy do innych wpisów: Kopenhaga, czyli bieganie w krainie Wikingów! oraz Półmaraton na planecie Islandia

Gdzie biegać w Oslo


Follow me on
Strava