Gdzie i jak biegać wieczorami w Krakowie?


Błonia, Bulwary wiślane, Czyżyny, Kraków / czwartek, Październik 25th, 2018

Dni robią się coraz krótsze, co dla wielu z nas wiąże się z koniecznością zrobienia treningu już po zmroku. Biegając w pojedynkę w takich okolicznościach powinniśmy wykazać się szczególną ostrożnością – zwłaszcza kobiety! Przygotowałam więc dla Was kilka porad oraz mapek tras w Krakowie, gdzie można swobodnie i w miarę bezpiecznie trenować wieczorami. Częstujcie się 🙂

Mimo iż z roku na rok notuje się spadek niektórych przestępstw w Krakowie, to i tak liczby nie są zadowalające. Obecnie najbardziej niebezpieczną dzielnicą jest Stare Miasto – w ubiegłym roku odnotowano tutaj 2710 przestępstw. W tym samym okresie, na terenie całego miasta zgłoszono 5000 kradzieży cudzej własności, 112 pobić oraz 83 gwałty. Co więcej, w przeciągu ostatnich miesięcy doszło w mieście do kilku agresywnych ataków na biegaczy, którzy najczęściej znaleźli się po prostu w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze. 

Niestety, wyposażeni w drogie zegarki sportowe, telefony czy mp3. stajemy się łatwym celem dla potencjalnych przestępców.

Gdzie biegać wieczorem w Krakowie
Fot. Sylwia Bartyzel

Wieczór to również słabsza widoczność, więc biegając w nieoświetlonych miejscach, łatwo możemy wyrządzić sobie krzywdę. A jeśli dodatkowo nie zadbamy o odpowiednie wyposażenie ubioru w odblaski, to narazimy się na kolejne niebezpieczne sytuacje, związane z brakiem dostrzegalności naszej osoby przez innych uczestników ruchu!

Gdzie biegać wieczorem w Krakowie
Fot. Sylwia Bartyzel

Dlatego, osobiście, o tej porze roku rekomenduję już przerzucenie się na bieżnię na siłowni lub trenowanie w towarzystwie zaufanych ludzi. Jeśli jednak, ani jedno, ani drugie do Was nie przemawia i dalej uparcie chcecie biegać na zewnątrz, to przygotowałam kilka tras, które są w miarę dobrze doświetlone i przemieszcza się tam stosunkowo sporo innych biegaczy. 🙂

Błonia

Ta trasa jest dobra z tego względu, że jest po prostu popularna. Biega i spaceruje tu sporo ludzi, również w późniejszych porach. Ścieżki są dobrze oświetlone, a zlokalizowane w pobliżu Muzeum Narodowe oraz stadion Cracovii, nadają temu miejscu trochę ‘życia’.

Bulwary wiślane

Bulwary znajdują się blisko centrum, więc tutaj również spora szansa, że na drodze miniemy wielu biegaczy, spacerowiczów czy rowerzystów.Najlepiej oświetlony odcinek zaczyna się przy bulwarze czerwieńskim (mniej więcej na wysokości Jubilatu) i ciągnie do bulwaru kurlandzkiego (okolice Galerii Kazimierz). 

Czyżyny

To moje rejony treningowe i o ile bieganie wieczorami lubię najbardziej, to jeszcze nigdy nie zapuściłam się w pojedynkę po zmroku do Parku Lotników. Uważam, że jest słabo oświetlony, a przez to mroczny i niebezpieczny. Oczywiście to moje odczucia, ale dla świętego spokoju wybieram inną trasę, którą można zacząć również pod Tauron Areną. Co prawda wiedzie ona wzdłuż jezdni, ale jest naprawdę spokojna, szeroka, dobrze oświetlona i mało tu przecinających dróg, przy których zatrzymałyby nas światła.

Można też biegać na stadionach sportowych, należy tylko poszukać odpowiedniego i dowiedzieć się, czy istnieje taka możliwość.

Tyle tras ode mnie, jeśli macie również swoje propozycje wrzucajcie w komentarzach, a ja chętnie sprawdzę i uzupełnię post!

Gdzie biegać wieczorem w Krakowie
Fot. Sylwia Bartyzel

Kilka porad, jak bezpieczne biegać po zmroku;

  • Bądź widoczny – zadbaj o odblaskowe elementy ubioru oraz czołówkę, która będzie Ci oświetlać drogę oraz sprawi, że będziesz widoczny nawet z dalekich odległości
  • Znajdź partnera do biegania – w duecie lub grupie zawsze jest raźniej!
  • Włącz zabezpieczenia w aplikacji – jeśli publikujesz swoje wyniki w Stravie i chcesz, aby nadal były tam widoczne, to przynajmniej przemyśl opcję ukrywania adresu zamieszkania. Jest to prosta funkcja, w której wpisujesz wybrany adres i zaznaczasz w jakim promieniu od tego miejsca trasa powinna być ukryta. 

Gdzie biegać w Krakowie po zmroku

  • Zabierz ze sobą telefon – może się przydać na wypadek nieoczekiwanej sytuacji.  
  • Poproś bliską osobę o monitoring treningu – jeśli masz taką możliwość, to poproś bliską osobę o to, aby śledziła Twój trening. Wystarczy, że uruchomisz aktywność w aplikacji sportowej (np. Endomono, Strava), a Twoi znajomi będą mogli śledzić Cię w trybie rzeczywistym (zakładając, że obserwują Cię wyłącznie zaufani ludzie). 
  • Wyłącz muzykę – staraj się trzymać kontakt z otoczeniem.

Z pewnością odradzam bieganie po zmroku w pojedynkę;

⛔ w Lasku wolskim,

⛔ na Zakrzówku

⛔ w Parku Lotników,

⛔ po nieoświetlonych częściach bulwarów wiślanych


Follow me on
Strava