Książkowy prezentownik biegacza


Książki, Zdrowie / piątek, Grudzień 21st, 2018

Święta to dobra okazja, aby podzielić się z Wami tytułami książek, które znalezione pod choinką, ucieszyłyby niejednego biegacza. Pamiętajcie, że wiedzę o sporcie dobrze jest czerpać nie tylko z doświadczenia, ale również z teorii, która często pomaga nam wyjaśniać, a także przewidywać pewne zdarzenia. A to, w przypadku biegania, umiejętności kluczowe! Zapraszam 🙂

1. Sztuka biegania Paula Radcliffe, wydawnictwo Bukowy Las

Nie bez przyczyny umieściłam tę książkę na pierwszym miejscu zestawienia. Uważam, że jest to idealna pozycja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem.

Paula Radcliffe, Sztuka biegania
“Sztuka biegania” Paula Radcliffe

Książka jest napisana w formie poradnika i znajduje się w niej masa praktycznych dla biegaczy informacji. Zawiera też autorskie plany treningowe, które mają na celu pomóc nam podnieść osiągnięcia sportowe na wybranych dystansach. W środku znajduje się również rozdział napisany specjalnie dla kobiet i zawiera cenne wskazówki na temat trenowania w określonych fazach cyklu oraz w ciąży.

Pomimo, iż książka została wydana w 2011 roku, to jej nakłady ciągle dobrze się sprzedają, czyniąc ją jednocześnie TOPową pozycją w swojej kategorii. Autorka, Paula Radcliffe posiada tytuł najszybszej kobiety na świecie na dystansie maratońskim. Rekordowy bieg ukończyła w 2013 roku w Londynie, osiągając czas 2:15:25!

Sprawdź gdzie kupić

2. Bieganie Metodą Danielsa (Trzecie Wydanie), Jack Daniels, wydawnictwo Inne Spacery

Świetna lektura dla osób, które chcą podnieść swoje umiejętności biegowe, ale niekoniecznie wiedzą jak się do tego zabrać. Daniels świetnie tłumaczy na czym polegają oraz jak wpływają na naszą kondycję konkretne intensywności treningów tj. biegi spokojne, tempo maratońskie, biegi progowe, interwały, czy rytmy. Poświęca również trochę uwagi bieżniom mechanicznym oraz treningowi wysokościowemu.

Książka przypomina bardziej encyklopedię biegowej wiedzy niż zwykły poradnik.

Bieganie metodą Danielsa
“Bieganie Metodą Danielsa”, Jack Daniels

Znajduje się w niej także masa planów treningowych dla różnych objętości na dystansach; od 800 metrów do maratonu, a także ciekawe dodatki m.in. w postaci tabeli, z której dowiemy się jaki czas jesteśmy w stanie osiągnąć na wybranym dystansie.

Jack Daniels został okrzyknięty mianem najlepszego trenera na świecie przez magazyn Runner’s World. Sam zdobył dwa medale olimpijskie oraz mistrzostwo świata w pięcioboju nowoczesnym mężczyzn. Opracował własną metodykę biegu, której zaufali najlepsi biegacze na świecie. Ta wiedza dostępna jest teraz dla każdego!

Sprawdź gdzie kupić

3. Bez Litości, poznaj moc treningu mentalnego, Erik Bertrand Larssen, Wydawnictwo Smak Słowa

Jeśli macie przed sobą jakiś sportowy cel i podchodzicie do niego na poważnie, to zdecydowanie przeczytajcie tą książkę. Erik B. Larssen opisuje w niej swoją autorską metodę pracy, która pomaga w przełamywaniu psychologicznych barier, zarówno u sportowców jak i biznesmenów.

Nie znajdziecie tu taniej recepty na sukces. Nie przeczytacie też, że cel osiągnięcie szybko.

Dowiecie się natomiast, że wielkie rzeczy przychodzą bardzo trudno i trzeba znaleźć w sobie naprawdę dużo siły i cierpliwości, aby pozwolić im się zrealizować. Erik trochę podpowiada jak powinnismy do tego podjeść. 

Bez Litości, Erik Bertrand Larssen
“Bez Litości, poznaj moc treningu mentalnego”, Erik Bertrand Larssen

Larssen był żołnierzem służb specjalnych dzięki czemu dzieli się zrozumieniem z tymi, którzy w drodze do celu często przekraczają granice fizycznej wytrzymałości. Współpracuje z wieloma czołowymi, norweskimi sportowcami.

Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków i zyskała status bestsellera.

Sprawdź gdzie kupić

4. O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu, Haruki Murakami, Wydawnictwo MUZA SA

W tej książce słynny japoński pisarz Haruki Murakami opowiada o swoim doświadczeniu z bieganiem. Jest to pewnego rodzaju autobiografia, która pokazuje drogę jego osobistej przemiany – od właściciela klubu jazzowego, po zapalonego maratończyka, miłośnika zdrowego stylu życia.

Książka zawiera kilka kolorowych zdjęć, które przedstawiają głównie sportowe zmagania pisarza.

O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu
“O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu” Haruki Murakami

To dosyć luźno napisana i wciągająca historia, która pokazuje, jak nagła sympatia do sportu może przerodzić się w trwałą, nierozerwalną część naszego życia. 

Sprawdź gdzie kupić

5. Run & Cook, Kulinarny Poradnik Biegacza, Jagoda Podkowska, Michał Toczyłowski, Wydawnictwo Filo

Fenomenalna książka kucharska, która zawiera nie tylko ciekawe przepisy, ale także tłumaczy jak i z czego konstruować odpowiednie dla biegacza posiłki. 

Autorzy podeszli do diety w sposób holistyczny, proponując posiłki na każdy z etapów treningu. Począwszy od okresów przygotowawczych do biegu, po dzień startu, włączając w to posiłki regeneracyjne.

Jest też rozdział poświęcony izotonikom oraz przekąskom po treningu. 

Książka jest opatrzona w przepiękne zdjęcia, a każde danie posiada specjalne oznaczenia dla wegan, wegetarian oraz osób nietolerujących glutenu.

Run&Cook
“Run & Cook, Kulinarny Poradnik Biegacza” Jagoda Podkowska, Michał Toczyłowski

Oczywiście najbardziej spodobał mi się rozdział ze słodkościami i jako, że jestem strasznym łasuchem, to wypróbowałam już wiele przepisów!

Dopracowana w każdym calu, przepięknie oprawiona i wartościowa merytorycznie!

Sprawdź gdzie kupić


Follow me on
Strava