Mekka biegaczy, czyli obowiązkowa trasa biegowa w Karkonoszach


Szklarska Poręba / poniedziałek, Sierpień 17th, 2020

Ten rok jest zupełnie inny niż poprzednie i chyba każdy z nas doskonale odczuł to już na własnej skórze. Ja, mimo wszystko, w całym tym szaleństwie upatruję wielu pozytywnych aspektów – również w podejściu do biegania. Zwolniłam tempo i koncentruję się na odkrywaniu tego co najbliżej mnie. Już niebawem wjedzie tu kolejna porcja fajnych ścieżek w Krakowie, a tymczasem przedstawiam Wam magiczną trasę biegową u podnóża Karkonoszy, zwaną ‘mekką biegaczy’ lub ‘mekką polskiego maratonu’ – jak kto woli. 😉 Przed Wami Droga pod Reglami w Szklarskiej Porębie. Zapraszam. 🙂 

Jeśli zastanawiacie się nad wyborem miejsca na urlop i przy okazji, chcielibyście nieco podciągnąć biegową wytrzymałość w cudownych okolicznościach przyrody – to Szklarska Poręba będzie odpowiednia! Oprócz przepięknych karkonoskich szczytów, znajdziecie tu  jedną z najpopularniejszych ścieżek biegowych w Polsce, do której od lat przyjeżdżają trenować biegacze wytrzymałościowi. Oczywiście jest ona w pełni dostępna również dla biegowych amatorów, jak i zresztą wszystkich pasjonatów aktywności na świeżym powietrzu. 🙂 

droga pod reglami, szklarska poręba
Droga pod Reglami, Szklarska Poręba

Droga pod Reglami ciągnie się ze Szklarskiej Poręby do wsi o nazwie Przesieka i służy jako połączenie tych wypoczynkowych miejscowości. Wynosi łącznie ok. 12,5 km i znajduje się na wysokości ok. 530-680 m n.p.m.

Jest to dosyć wysoko położona trasa, ale nie jest to typowo górski szlak z ostrymi wzniesieniami. Oczywiście są tu delikatne podbiegi, ale generalnie, droga jest w miarę ‘płaska’. Według mnie, idealnie nadaje się na wolne, długie wybiegania lub jazdę na rowerze. 

droga pod reglami szklarska porebaa
Droga pod Reglami, Szklarska Poręba
droga pod reglami, szklarska poreba
Droga pod Reglami, Szklarska Poręba

Odcinek, którym biegłam (Szklarska Poręba – Michałowice) nie miał zbyt wielu intensywnych podbiegów, ale nie był również zupełnie płaski. Delikatne wzniesienia i zbiegi ciągnęły się niemal przez całą długość. Przewyższenia wyniosły u mnie 96 metrów, a maksymalna wysokość 677 m n.p.m. Trasa jest różnorodna nie tylko pod względem nachylenia, ale także licznych zakrętów, czy pięknych widoków.  

Droga Pod Reglami, Szklarska Poręba
Droga pod Reglami, Szklarska Poręba

Do punktu startowego możemy w miarę szybko dobiec z centrum, wystarczy kierować się w stronę ul. Tetmajera lub 1. Maja (mapka poniżej). 

Droga w całości wiedzie przez las i tereny zielone, nie ma żadnych punktów styku z jezdnią, więc możemy się cieszyć niczym niezakłóconym rytmem biegu. 

Szklarska Poręba, Droga pod reglami
Droga pod Reglami, Szklarska Poręba
Droga pod Reglami, Szklarska Poręba
Droga pod Reglami, Szklarska Poręba

Pokonanie trasy ‘tam i z powrotem’ daje nam grubo ponad 20 kilometrów swobodnego biegu w takim ‘zielonym klimacie’, jednak w dowolnym momencie można przerwać i zawrócić. Trasa jest prosta i w miarę intuicyjna, znajdują się na niej oznaczenia.

W Szklarskiej Porębie czynny jest również stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową, i za drobną opłatą można z tego obiektu korzystać.

Co jeszcze warto zobaczyć w tych okolicach?

Przy okazji chciałabym polecić Wam jedno świetne miejsce! Zdecydowanie najlepszym punktem tej wyprawy były dla mnie Góry Izerskie i Park Ciemnego Nieba, który znajduje się na ich terenie. Jest to jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce – tutejsze niebo jest jedynie ok. 2. krotnie jaśniejsze od nieba zupełnie nieskażonego zanieczyszczeniem światłem – w porównaniu do miast, gdzie to niebo nocą bywa nawet 40-krotnie jaśniejsze, to wyobraźcie sobie ciemnicę, jaka tu panuje. 🙂 Największą frajdą, przy dobrej widoczności, jest oczywiście oglądanie gwieździstego nieba! My trafiliśmy na deszcz perseidów, więc chyba lepiej być nie mogło. Na miejscu można się przespać ( o tutaj), lub wrócić ok. 5 kilometrów pieszo lub samochodem.

Góry Izerskie, schronisko Orle
Schronisko Orle, Góry Izerskie

To co warto wiedzieć o Górach Izerskich to fakt, że w latach 80. XX wieku nastąpiła tu tzw. klęska ekologiczna spowodowana m.in. silnym zanieczyszczeniem powietrza. Za głównych winowajców uznaje się czeskie, polskie oraz niemieckie zakłady przemysłowe i elektrownie. Skutki tej klęski doprowadziły do utraty lasów z ok. 39% powierzchni tego terenu. Na szczęście, obecnie wszystko się powoli odradza i wygląda to naprawdę urokliwie, tworzą się nowe lasy, rośnie sporo młodych drzew.

Góry Izerskie
Góry Izerskie
Góry Izerskie
Rzeka Izera, Góry Izerskie
Góry Izerskie
Hala Izerska, Góry Izerskie

Jeśli będziecie mieli kiedyś okazję odwiedzić Sudety – przyjedźcie tu koniecznie 🙂 Poniżej, w gratisie, kilka tras trekkingowych.


Follow me on
Strava