Najlepsze biegi w Małopolsce w 2019 roku


Kraków, Lasek Wolski, Małopolska, Niepołomice, Nowa Huta, Pieniny, Rabka Zdrój, Skawina, Wapienne / poniedziałek, Grudzień 3rd, 2018

Kolejny sezon na imprezy biegowe ruszy wczesną wiosną. Postanowiłam więc zebrać i opisać najciekawsze tego typu wydarzenia, które odbędą się w Małopolsce w 2019 roku. Skupiłam się głównie na biegach ulicznych, ale nie zabraknie również wyścigów terenowych, czy wręcz górskich, które można połączyć z dłuższym wypadem za miasto! Zapraszam. ?

1. Królewska Triada Biegowa 

To chyba największe i jednocześnie najważniejsze, coroczne przedsięwzięcie biegowe w Krakowie! Ideą imprezy jest ukończenie przez uczestników trzech kluczowych biegów: Cracovia Maratonu, Cracovia Półmaratonu Królewskiego i Biegu Trzech Kopców. W tym roku, we wszystkich biegach wzięło udział łącznie ponad 17 tys. osób, z czego najwięcej zdecydowało się na półmaraton, bo aż 8757 osób, a w tym skromna JA ?

Biegi w 2019

Udział we wszystkich trzech biegach gwarantuje skompletowanie całkiem fajnej kolekcji pasujących do siebie medali Krakowskiej Triady Biegowej.

Rokrocznie organizowane są także bezpłatne treningi biegowe, które mają na celu przygotować uczestników do startów w tych zawodach. Jest to fajna i praktyczna sprawa, zwłaszcza dla początkujących! Treningi są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów z AWF Kraków (m.in. Marysia Sławik, Grzesiek Sudoł oraz Darek Kaczmarski). Więcej na temat wydarzenia znajdziecie tutaj.

Pamiętajcie też, że wstęp na każdą z imprez jest płatny, ale im wcześniej się zdecydujecie, tym niższa opłata startowa, która np. w przypadku maratonu zaczyna się od 80zł, a kończy na 160zł(!!!) Dlatego jeśli się zdecydujecie, nie zwlekajcie z rejestracją.

Źródło: YouTube, Autor: Cracovia Maraton

W tym roku imprezy odbywają się w następujących terminach:

Maraton

Strona ogranizatora: PZU Cracovia Maraton

Data biegu: 28 kwietnia 2019

Półmaraton

Strona ogranizatora: PZU Cracovia Półmaraton Królewski

Data biegu: 13 października 2019

Bieg Trzech Kopców

Strona organizatora: Bieg Trzech Kopców

Data biegu: 29 września 2019

2. Półmaraton Marzanny

W 2019 roku odbędzie się 16. edycja Półmaratonu Marzanny,  podczas którego sama kiedyś debiutowałam! Organizatorem biegu jest Krakowski Klub Biegacza „DYSTANS”, a dochód z imprezy, jak co roku, przeznaczony zostanie na rzecz podopiecznych Fundacji Schola Cordis Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej profesora Janusza Skalskiego. 

Idealna sprawa – oprócz zadbania o swoje serducho przyczyniacie się także do ratowania serc najmłodszych. 

Jeśli obawiacie się ‘dystansu’ [;)], możecie spróbować swoich sił w biegu na 10 km, który odbędzie się równolegle. Pamiętajcie jednak, że wydarzenie organizowane jest pod koniec marca więc zadbajcie o odpowiedni ubiór i przygotowanie! Obie trasy posiadają atest PZLA.

Fot. Krzysztof Porębski / fotoporebski.pl, Półmaraton Marzanny 2018
Półmaraton Marzanny, tastyrun.pl
Fot. Krzysztof Porębski / fotoporebski.pl, Półmaraton Marzanny 2018

Strona organizatora: Półmaraton Marzanny

Data biegu: 24 marca 2019

3. Gran Prix Krakowa

GPK to cykl biegów górskich organizowany w malowniczym Lasku Wolskim położonym w zachodniej części Krakowa. 

Uczestnicy mają kilka dystansów do wyboru: 3,7km, 5,7km, 11,6 km oraz 23,2km.

Co ciekawe, medal otrzymuje się dopiero po ukończeniu 4 z 5 biegów, więc walka o takie cacko to niełatwa sprawa. Obecnie trwa VII edycja wydarzenia, w której sama biorę udział i mam zamiar nie poddać się w tej walce!

Koniecznie zobaczcie ten film! <3

Źródło: YouTube.pl, Autor: Szczytografia

Strona organizatora: Grand Prix Krakowa

Data biegu: 6 stycznia, 3 lutego, 3 marca

4. Nowa Huta w czterech smakach

Jeden z najlepszych biegów crossowych, w których brałam udział. Ideą wydarzenia jest ukończenie przez uczestników 4. biegów, których suma kilometrów ma być równa dystansowi maratońskiemu, czyli do przebycia jest łącznie 42km 195m! Każdy z wyścigów odbywa się o innej porze roku, tak więc mamy edycję zimową, jesienną, letnią i wiosenną. Przy okazji uczestnicy mogą poznać urocze tereny Nowej Huty takie jak Przylasek Rusiecki, Łąki Nowohuckie, czy Zalew Zesławicki. 

Organizatorzy angażują się również w wiele dobroczynnych akcji. Można tutaj pobiec ze swoim czworonogiem, a także wesprzeć akcję Człowiek zwierzakowi bratem, przynosząc użyteczne dla bezdomnych zwierząt rzeczy.

Wydarzenie jest przyjazne weganom, więc na miejscu można skosztować roślinne zupy, ciasta oraz bakalie.

Odsyłam też do mojej relacji z tego biegu. Znajdziecie w niej szczegóły oraz komplet tras biegowych: Nowa Huta w czterech smakach – relacja z biegu

Strona organizatora: Nowa Huta w czterech smakach

Data biegu: 23 luty 2019 (najbliższy)

5. Bieg Tropem Wilczym

Jest to bieg organizowany w ramach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada na 1 marca. Organizatorzy chcą w ten sposób upamiętnić żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Krakowska edycja odbywa się co roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego, a w ramach opłaty startowej za bieg, można także zwiedzić wnętrze budynku i podziwiać piękne eksponaty!

Bieg honorowy ma symboliczny dystans 1963 metrów dla uczczenia daty zabicia ostatniego z żołnierzy wyklętych, a bieg główny wynosi 5 kilometrów. Każdy z uczestników otrzymuje koszulkę z podobizną jednego z żołnierzy –  na mojej widnieje płk Witold Pilecki.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja. Wiadomo też, że w przyszłym roku, bieg odbędzie się 3 marca, nie ma natomiast jeszcze informacji, w jakiej formie zostanie on zorganizowany w Krakowie, dlatego polecam śledzić to wydarzenie.

Dodam jeszcze, że bieg został nagrodzony za zasługi dla rozwoju i promocji sportu wojskowego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Strona organizatora: Tropem Wilczym, Zapisy

Data biegu: 3 marca 2019 

6. Perły Małopolski 

Kolejny cykl biegów górskich, tym razem organizowanych na terenach małopolskich parków narodowych tj. Ojcowskim, Babiogórskim, Gorczańskim, Magórskim, Tatrzańskim oraz Pienińskim. Niestety w przyszłym roku zawody nie odbędą się w Tatrzańskim oraz Babiogórskim Parku Narodowym.

Uczestnicy, jak to zwykle bywa, mają możliwość wybrania jednej z trzech tras: krótką (+5km), średnią (+10km) lub długą (+20km), a w tym roku, w Wapiennym (Beskid Niski), również dystans 50 km, czyli Ultra Perłę! Na krótszych dystansach równolegle odbywają się także zawody Nordic Walking. Trasy nie są homologowane, więc podany dystans traktujcie jako orientacyjny.

Perły Małopolski to idealna okazja do tego, aby połączyć weekendowy wypad za miasto z aktywnością na świeżym powietrzu! Osobiście nigdy nie brałam udziału w tym cyklu, ale dzięki relacjom zachwyconych z biegu znajomych, chyba dam się namówić w tym roku! 

Najbardziej wytrwali uczestnicy mogą otrzymać specjalny Certyfikat Perły Małopolski. Jednak aby go zdobyć, należy maksymalnie w ciągu dwóch, następujących po sobie sezonów ukończyć bieg na wybranym dystansie we wszystkich sześciu małopolskich parkach narodowych.

Strona organizatora: Perły Małopolski

Data biegu: 7 kwietnia, 18-19 maja, 15 września, 20 października

7. Bieg nocny 

Pierwszy bieg komercyjny, w którym brałam udział, to był właśnie Bieg nocny w 2016 roku. Pamiętam, że srogo nam wtedy dolało… ale wiedziałam, że początki bywają trudne, więc nie zraziłam się tak łatwo.

Bieg, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się po zmroku, co nadaje wydarzeniu świetnego klimatu! W tym roku, start oraz meta znajdowały się na Rynku Głównym w Krakowie, a tuż przed ruszeniem do boju odbył się pokaz laserów świetlnych. W ostatniej edycji wzięło udział ponad 3 tysiące biegaczy! Szczegóły oraz zdjęcia, możecie znaleźć na tej stronie. Trasa posiada atest PZLA, IAAF i AIMS.

Źródło: YouTube, Autor: Cracovia Maraton

Strona organizatora: Bieg nocny

Data biegu: 27 kwietnia 2019

8. Bieg po Puszczy 

Ten bieg to kolejne ciekawe wydarzenie, które odbywa się co roku w Puszczy Niepołomickiej (około 30km od Krakowa). W ramach imprezy organizowane są m.in. Półmaraton po Puszczy Niepołomickiej oraz Leśna Dziesiątka! Trasa jest płaska, choć nieutwardzona, dlatego warto potrenować wcześniej biegi terenowe, aby nieco wzmocnić ciało przed takim wysiłkiem.

Ścieżka wiedzie przez las pełen sosen, świerków i innych pachnących drzew. Mimo kilkuset uczestników, na trasie panuje cisza i spokój. Można cieszyć się takimi widokami:

Biegi w 2019, bieg po puszczy

Biegi w 2019, bieg po puszczy

Organizatorzy zachęcają do udziału tak: “Ponownie uruchomimy na czas biegu Strefę Wesoło Zabieganych, czyli miejsce z atrakcjami dla dzieci. Chcemy rozbudować nieco same miasteczko zawodów, zapewniając zajęcie dla osób kibicujących czy rozszerzając je o strefę gastronomiczną.”

Strona organizatora: Bieg po Puszczy

Data biegu: 5 maja 2019

9.Bieg Skawiński 

Typowy miejski bieg organizowany od 2002 roku przez Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” w Skawinie. W tym roku zgromadził około 1900 uczestników! Najważniejszym biegiem jest tutaj zdecydowanie Bieg Główny na 10 kilometrów, którego trasa posiada atest PZLA. W ramach tego biegu rozgrywane są także Mistrzostwa Polski Energetyków oraz Mistrzostwa Gminy Skawina.

Organizatorzy zachwalają trasę, jakoby była idealnym miejscem do bicia swoich rekordów życiowych, choć muszę przyznać, że nie do końca się pod tym podpisuję. Dla mnie bieg był wyjątkowo trudny – być może przez pogodę, być przez podbiegi, a być może miałam po prostu gorszy dzień…

Tak czy inaczej, warto się tu pokazać, bo jak po fakcie doniosły lokalne ploteczki, w tym roku na trasie pojawiła się córka obecnego prezydenta RP – Kinga Duda! Kto wie, kogo przywieje w przyszłym roku…?

Dodam jeszcze, że od dwóch lat bieg poświęcony jest pamięci Tomasza Staszczaka, ultramaratończyka, długoletniego pracownika firmy Valeo i wielokrotnego uczestnika biegu Skawińskiego. Firma Valeo jest też Głównym Partnerem Biegu.

Strona organizatora: Bieg Skawiński

Data biegu: 12 maja 2019

10. Kraków Business Run 

Poland Business Run to najpopularniejsza sztafeta biznesowa, odbywająca się w kilku największych miastach Polski, również w Krakowie. Bilety na bieg rozchodzą się w zastraszającym tempie, dlatego, aby wziąć w nim udział należy bacznie wyczekiwać zapisów, bo o pojawieniu się na liście startowej, decyduje kolejność zgłoszeń!

Każda z zarejestrowanych firm typuje 5 swoich zawodników, z których każdy walczy o czas na dystansie 3,9km! Zdecydowanie jest to bieg, w którym należy dać z siebie wszystko i wspólnie zapracować na wynik drużyny!

Podczas imprezy zbierane są środki na pomoc osobom po amputacjach i z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Ostatnim razem udało się zebrać 438 470zł brutto. Na stronie organizatora można przeczytać wzruszające historie beneficjentów wydarzenia, które nie tylko uwrażliwiają na tego typu przypadki, ale także motywują do niesienia pomocy innym! Również poprzez udział w biegu.

Źródło: YouTube, Autor: Poland Business Run

W tym roku miałam okazję wystąpić w roli wolontariuszki, a moim zadaniem było ‘pilnowanie’ uczestników w jednym z boksów startowych. I muszę Wam powiedzieć, że zdecydowanie jednym z największych błędów popełnianych przez uczestników, było nie pojawianie się w wyznaczonym miejscu na czas. Zdarzało się, że uczestnicy, którzy ukończyli swoją rundę, już dawno powinni przekazać pałeczkę, ale nie mogli znaleźć swojego zmiennika. Niektórzy nawet wyciągali telefon i dzwonili do kolegów!

Moja rada: słuchajcie instrukcji oraz zapoznajcie się z regulaminem przed startem. Jeśli nie jesteście czegoś pewni, pytajcie wolontariuszy i organizatorów. Przebiegnięcie tak krótkiego odcinka zajmuje niektórym osobom zaledwie kilkanaście minut, więc nie może być mowy o poślizgu.

Poćwiczcie także zwinne przekazywanie sobie pałeczki w biegu – to z pewnością też się przyda. 🙂

Strona organizatora: Kraków Business Run

Data biegu: jeszcze nieznany

11. Bieg Kobiet “Zawsze Pier(w)si”

Bieg Kobiet “Zawsze Pier(w)si” to bieg dedykowany dla pań, którego ideą jest szerzenie profilaktyki raka piersi, a także innych, zagrażających kobietom chorób. Bardzo podoba mi się energia dziewczyn: Marzeny Michalec i Aleksandry Peisert, które szefują temu wydarzeniu. Aktywizują kobiecą społeczność nie tylko podczas biegu, ale przez cały okrągły rok przypominając o roli sportu w naszym codziennym życiu.

W tym roku bieg odbył się w 8 miastach Polski i zgromadził, aż 10 tysięcy uczestniczek. To bardzo duży sukces, biorąc pod uwagę fakt, że w 2014 roku, kiedy zorganizowano pierwsze wydarzenie, zjawiło się skromne 60 osób.

W Krakowie trasa biegu obejmowała Błonia i wyniosła łącznie 7,2km (ok. 2 okrążenia). Jeśli chcecie wiedzieć, czy w przyszłym roku, wydarzenie odbędzie się w Krakowie, to zachęcam do śledzenia biegu na Facebooku.

Obiecujemy  wspierać, przypominać i dodawać otuchy.” – zapewniają organizatorki biegu.

Strona organizatora: Kobieta w Biegu

Data biegu: wrzesień 2019

12. Krakowski Bieg Niepodległości

Zdecydowanie najważniejszy bieg w kraju! Odsyłam Was do mojej relacji z Krakowskiego Biegu Niepodległości 2018 i zachęcam do uczestnictwa w nim w przyszłym roku!

Strona organizatora: Krakowski Bieg Niepodległości

Data biegu: 11 listopada 2019

13. Bieg Wadowicki

19 maja po raz 5. odbędzie się świetna impreza w rodzinnym mieście Jana Pawła II (i moim też)! Pierwsza połowa trasy jest bardzo wymagająca, dlatego zalecam potrenowanie podbiegów, bo czeka Was tu nie lada wyzwanie! Jeśli więc macie ochotę wynagrodzić się za taki trud pyszną kremówką, to zachęcam do zapisów!

Moją relację z ostatniego biegu przeczytacie tutaj.

IV bieg wadowicki

 

Chronologiczny spis wszystkich wspomnianych biegów:

 

Grand Prix Krakowa 6 stycznia, 3 lutego, 3 marca Strona organizatora
Nowa Huta w czterech smakach 23 luty, 15 czerwca, 24 sierpnia, 5 października Strona organizatora
Bieg Tropem Wilczym 3 marca 2019 Zapisy
Półmaraton Marzanny 24 marca 2019 Strona organizatora
PZU Cracovia Maraton 28 kwietnia 2019 Strona organizatora
Bieg Nocny 27 kwietnia 2019 Strona organizatora
PZU Cracovia Półmaraton Królewski 13 października 2019 Strona organizatora
Perły Małopolski 7 kwietnia, 18-19 maja, 15 września, 20 października Strona organizatora
Bieg po Puszczy 5 maja Strona organizatora
Bieg Skawiński 12 maja 2019 Strona organizatora
V Bieg Wadowicki 19 maja 2019 Strona organizatora
Bieg Trzech Kopców 29 września 2019 Strona organizatora
Bieg kobiet Zawsze Pierwsi wrzesień 2019 Strona organizatora
Krakowski Bieg Niepodległości 11 listopada 2019 Strona organizatora
Kraków business Run jeszcze nieznana data Strona organizatora

 

 


Follow me on
Strava