Ścieżki biegowe w Krakowie | Część 1


Kraków, Polska <3 / piątek, Maj 4th, 2018

Przyjechałeś do Krakowa i chcesz pobiegać ale nie wiesz gdzie? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą dyscypliną i szukasz tu ciekawych tras? Super! Poniżej przedstawiam 4, moim zdaniem, najbardziej atrakcyjne ścieżki biegowe w tym iście królewskim mieście!

Park lotników 

Park lotników to uroczy kawałek przyrody w centrum zatłoczonego miasta. Od 2014 roku budowlą strzegącą wejścia na jego teren jest olbrzymia Tauron Arena, która zjawiskowo uzupełnia tutejszy krajobraz, zarówno za dnia jak i nocą. 

Kraków, park lotników

Kraków, park lotników

Kraków, park lotników.

Na terenie parku znajdują się  perfekcyjnie wymierzone ścieżki dla biegaczy. Duża pętla liczy sobie 3280 metrów i wiedzie po asfaltowo-ziemno-szutrowym podłożu, dlatego jest idealną opcją na długie, spokojne wybiegania. Znaczniki wzdłuż trasy rozmieszczone są co 500 metrów. Z kolei mała pętla wynosi kilometr i uchodzi za idealne miejsce do treningów o zmiennej wartości tempa. Znaczniki są ustawione co 100 metrów, dlatego łatwo jest pilnować określonych odcinków. Mapki, regulamin oraz propozycje treningów znajdują się blisko startu, czyli przy placu z fontanną od strony al. Jana Pawła II. Są tu również specjalne barierki do rozciągania. 

Park lotników

Park lotników, Kraków
Tablice informacyjne, masterskrakow.pl
Park lotników, Kraków
Znacznik na MAŁEJ PĘTLI
Park lotników, Kraków
Barierki do rozciągania

Nie ma znaczenia pora dnia, w której biegacie, bo park nie bywa jakoś paraliżująco zatłoczony. Pamiętajcie tylko, aby w pojedynkę nie zapuszczać się tu wieczorami, bo park jest w wielu miejscach słabo oświetlony. 

Jak się tu dostać? Wiadomo, najlepiej na nóżkach, ale gdybyście potrzebowali komunikacji miejskiej, to dostaniecie się tu liniami:

  • 1, 14, 22, 62(nocny), 662(nocny) -przystanek: TAURON Arena Kraków Al. Pokoju
  • 5, 9, 10, 44, 52, 64(nocny), 124, 128, 424, 664(nocny) – przystanek: TAURON Arena Kraków Wieczysta lub Muzeum Lotnictwa

Błonia

To miejsce, w którym chyba najczęściej zaczynają się i kończą krakowskie biegi komercyjne, dlatego doskonale jest znane wszystkim biegaczom, zarówno amatorom jak i wymiataczom :p To ponad 3,5km biegowego szczęścia w obwodzie!

Błonia bardziej niż inne ścieżki biegowe, są zdominowane przez rolkarzy, dlatego decydując się na tą trasę, licz się z tym, że momentami może być troszkę ciasno 😉

Na trasie miniesz m.in. Muzeum Narodowe, Park Jordana, Stadion Cracovii.

Błonia

Wiele klubów, czy grup sportowych organizuje tam zbiorowe treningi, więc jeśli chcesz się zintegrować, to spróbuj np. z Night Runners albo na Parkrun

Bulwary wiślane

Bulwary wzdłuż Wisły, to chyba najbardziej popularna i jednocześnie najbardziej oblegana trasa dla biegaczy w Krakowie.

Załączona mapka pokazuje odcinek od plaży przy bulwarze Kurlandzkim, aż do ujścia rzeki Rudawy. Stamtąd można jeszcze łatwo przedostać się na krakowskie Błonia lub na trasę w kierunku Tyńca, ale o tym innym razem.

To co ważne, mniej więcej od trasy na wysokości mostu Kotlarskiego, w kierunku Plazy, choć jest świetna ścieżka, brakuje oświetlenia. Więc nie polecam zapuszczać się tam w pojedynkę po zmroku!

Nie polecam też biegać po Bulwarach w ciągu dnia, zwłaszcza w weekendy. To prawdziwa mordęga, ludzi jest masa. Panuje prawdziwy kocioł i ogólna irytacja rowerzystów na roztargnionych pieszych i na odwrót. Mnóstwo rodzin z dziećmi, które nieświadomie lubią wpadać pod nogi! A w tym wszystkim jeszcze Ty – biegaczu!

Najlepsza pora do biegania po bulwarach w sezonie letnim to oczywiście wczesne rano lub późny wieczór, chociaż ostatnio nawet po godz. 20. jest jeszcze tłoczno. 

Na trasie miniecie m.in.: Zamek królewski na Wawelu, Centrum kongresowe ICE, Muzeum Manggha  

Gdzie biegać w Krakowie
Fot. Sylwia Bartyzel

Krakowskie bulwary. Gdzie biegać?

Krakowskie bulwary, gdzie biegać?

A tak dla porównania biegało się po bulwarach warszawskich -> Czytaj więcej

Lasek wolski


Zawsze gdy  jestem na krakowskich Bielanach, rzucam się w biegowe szaleństwo po Lasku Wolskim. Nie ukrywam, dla mnie ta trasa jest ciężka i bywają momenty, że muszę przemaszerować niektóre odcinki, ale piękne widoki i cisza rekompensują mi cały ten trud.

To właśnie tutaj organizowany jest Grand prix Krakowa, w którym też miałam okazję brać udział – super impreza, polecam.

W Lasku Wolskim można urządzić sobie prawdziwy crossowy trening, biegnąc wydeptanymi ścieżkami lub trzymać się asfaltu i w mniej spektakularny sposób, po prostu pobiegać.

Mało kto wie, że na terenie lasku znajduje się ‘zaplecze’ Zoo, więc przy odrobinie szczęścia można zobaczyć odpoczywające zwierzaki! Moja trasa wiedzie mniej więcej od przystanku Bielany Szkoła, aż do Kopca Piłsudskiego.  

Linie autobusowe: 102, 109, 209, 229, 239, 269, 605 (nocny), przystanek: Bielany Szkoła

Krakowskie ścieżki biegowe
Klasztor oo. Kamedułów na Bielanach

Kraków, gdzie biegać_

Uroków Lasu Wam nie pokażę, ale tylko dlatego, abyście sami przybiegli zobaczyć jaki on piękny <3

Jeszcze kila słów odnośnie powietrza. Jeśli obawiacie się smogu (a oczywiście, że się obawiacie), to proponuję zainstalować bezpłatną aplikację Airly, która bardzo precyzyjnie pokazuje stopień zanieczyszczenia powietrza w mieście. Dzięki wielu sensorom, aplikacja umożliwia dokładny podgląd stanu powietrza w każdej części Krakowa! To może pomóc Wam wybrać odpowiednie miejsce na trening!

Chcesz poznać więcej fajnych ścieżek? Zapraszam do drugiej części wpisu.


Follow me on
Strava

Bieganie - sprawdź na Ceneo.pl