Ścieżki biegowe w Krakowie | Część 2


Kraków, Polska <3 / poniedziałek, Czerwiec 11th, 2018

Na wstępie tylko drobne wytłumaczenie; to miał być naprawdę długi i obfity w krakowskie ścieżki biegowe wpis, tymczasem, zatrzymana przez kontuzję muszę na krótką chwilkę zaprzestać produkcji kilometrów 🙁 Zdecydowałam więc wrzucić na szybko to co mam, a gdy wrócą siły, uzupełnię bloga o kolejne magiczne miejscówki! 

  1. Ścieżka ‘bulwarowa’ od Wioślarskiej do autostrady

Definitywnie jest to jedna z moich ulubionych ścieżek biegowych w Krakowie! Nie chcę dorabiać tu jakiejś szczególnej filozofii, dlatego szybko i konkretnie wymieniam to co lubię w niej najbardziej:

  • asfaltową nawierzchnię
  • brak przewyższeń (równy teren),
  • zieleń dookoła,
  • widok na Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (na zdj. po prawej stronie),
  • optymalny dystans (ponad 6km w jedną stronę),
  • ciszę, spokój, mało ludzi.

Kraków, trasy biegowe

Aby dostać się tu komunikacją miejską, wystarczy dojechać do pętli Salwator i przejść kawałek do ulicy Wioślarskiej (mapka) lub podjechać ten jeden przystanek autobusem. Można też od razu na Salwatorze zacząć bieg 😉 Start zaczyna się tuż przy stacji Orlen, więc zmotoryzowani mogą bez problemu zostawić tam samochód.

Ścieżka jest naprawdę urokliwa, niemniej nie zalecam zapuszczania się tu po zmroku, zwłaszcza w pojedynkę – trasa na niektórych odcinkach jest słabo oświetlona.

2. Kopiec Kościuszki

Jeśli szukacie przestrzeni do treningu podbiegów, jest to całkiem przyjazne ku temu miejsce. Trasa jest bardzo prosta, startujemy z pętli na Salwatorze i śmigamy pod górę w stronę cmentarza, a następnie nawijamy w prawo, aż pod sam Kopiec Kościuszki. Stamtąd możemy oczywiście uciec do Lasku Wolskiego, ale o tym może innym razem. Maksymalna wysokość wyniosła tu 290m, czyli całkiem, całkiem…

Trasa – w górę i w dół to ok. 3,39km więc, teoretycznie, jeśli bardzo Wam zależy, możecie przebiec ją kilka razy.

Wybaczcie jakość poniższych zdjęć, ale tylko takie udało mi się znaleźć.

Trasy biegowe w Krakowie

Aby swobodnie zrobić sobie tutaj trening, zalecam wczesne godziny poranne albo wieczorne, bo w ciągu dnia jest tu mnóstwo pieszych i samochodów. Po samym kopcu niestety nie pobiegacie już tak swobodnie, bo wejście na niego jest chronione i biletowane.

3. Zakrzówek

No i tutaj właśnie poległam. Miałam kilka podejść do nagrania Wam tej cudnej trasy, niemniej, za każdym razem coś się ‘wykrzaczało’. Ostatnim razem, kiedy już prawie byłam pewna, że wszystko idzie po mojej myśli, to oczywiście zabłądziłam i dodatkowo dopadł mnie tak niesamowity ból nogi, że praktycznie przeszłam trasę, zamiast ją przebiec.

Postanowiłam jednak podzielić się nią z Wami i pokazać, gdzie nie skręcać :D!

Zacznijmy od tego, że kilka lat mieszkałam w okolicach Zakrzówka i nie wiedziałam, że poza skałkami i zalewem, można tam jeszcze coś więcej zobaczyć. Kursowałam z reguły jedną oklepaną ścieżką z wzdłuż Grota-Roweckiego, do pętki Czerwone Maki i z powrotem, nie wiedząc jak świetną traskę mam praktycznie pod nosem! Otóż, Eureka, na Zakrzówku jest fenomenalna trasa biegowo-rowerowa! Nieco crossowa, zielona, cicha i spokojna. Najlepiej będzie dojechać Wam na przystanek Norymberska i przejść kawałek prosto. Tam zobaczycie skrzyżowanie, możecie pobiec prosto lub w lewo (jak na mapce poniżej), musicie tylko zachować czujność i wbiec w pierwszą wąską ścieżkę po prawej stronie – ona wiedzie już prosto nad okolice Zalewu.

Zawsze jestem trochę wyczulona na punkcie bezpieczeństwa, nie wiem, czy to dobrze, czy nie, ale akurat na Zakrzówku niemal zawsze jestem świadkiem jakiś dziwnych zachowań podejrzanych ludzi, dlatego polecam biegać tam we dwójkę lub w grupie.

(Ten ogonek, w kierunku osiedla robotniczego, to właśnie pomyłka – nie skręcajcie tam, o ile nie macie w interesie zwiedzania osiedla mieszkalnego)

Trasy biegowe w Krakowie, zakrzówek

trasy biegowe w Krakowie, tasty run

trasy biegowe w Krakowie

trasy biegowe w Krakowie, tasty run

Jeśli jesteście ciekawi, bardziej dostępnych(mam na myśli bliżej centrum) tras biegowych w Krakowie, to kilka wymieniłam już we wcześniejszym wpisie – częstujcie się. 🙂


Follow me on
Strava

Bieganie - sprawdź na Ceneo.pl